Біткоін на Ефіріумі: чи варто ризикувати токенізуючи свій Біткоін?

Dmytro Sokoliuk
12 min readNov 24, 2020

--

Представлений матеріал є не офіційним перекладом.
Авторська стаття знаходиться за посиланням: https://www.okex.com/academy/en/what-is-tokenized-bitcoin-on-ethereum

OKEx Insights глибоко досліджує зростаючий попит на токенізований BTC, а також властиві їм ризики.

Одна з найбільш швидкозростаючих ніш в індустрії криптовалют в цьому році — це токенізіовані BTC. Інвестори все більше цінують використання неперевершеної ліквідності BTC на мільярди доларів на різних блокчейнах. Такі рішення, як Wrapped Bitcoin (WBTC), renBTC, sBTC, tBTC і інші, дозволяють власникам зберігати доступ до ціни домінуючого цифрового активу, отримуючи при цьому вигоду від більш швидкого часу транзакцій і потенціалу децентралізованого фінансування для отримання пасивного доходу.

Ethereum, що є домом для найбільш розвиненої екосистеми DeFi, став кращим блокчейном як для токенізованих проектів BTC, так і для їх користувачів. На початку 2020 року в мережі було токенізовано близько 1110 BTC. Сьогодні в Ethereum розміщено близько 153000 токенів ERC-20, що представляють BTC. Їх сукупна вартість за поточними цінами BTC становить понад 2,3 мільярда доларів.

Багато в чому цей підйом був викликаний вибухом інтересу до DeFi. Цього року загальна вартість децентралізованих фінансових протоколів різко зросла. Оговтавшись від обвалу галузі в березні цього року, TVL в DeFi вдруге подолала позначку в 1 мільярд доларів в кінці травня. 26 жовтня ця цифра становила майже 12,5 млрд доларів.

Розповсюдження токенізованих біткоінів заблокованих у топ DeFi проектах. Джерело: Catallact

У цій статті OKEx Insights розглядає зростання BTC у блокчейні Ethereum, точно пояснюючи, що таке токенізовані BTC, і досліджуючи причини, за якими користувач може захотіти перенести цінність своїх BTC в інший блокчейн. Потім ми розглянемо деякі з найбільших проектів, які токенізіують BTC, і компроміси між ними. На закінчення ми обговоримо загальний ризик, пов’язаний з токенізацією BTC і його інтеграцією з додатками децентралізованого фінансування.

Що таке токенізований Біткоін?

Якщо говорити мовою індустрії криптовалют, «монета» відноситься до цифрової валюти, яка вбудована в ланцюжок блоків. BTC вбудований в мережу Біткоінів. Ефір (ETH) вбудований в мережу Ethereum.

Тим часом, «токен» — це криптовалюта, яка не є рідною для мережі блокчейнів, в якій він працює. Наприклад, в мережі Ethereum розміщено безліч токенів. До них відносяться токен Compound Compound, токен UNI Uniswap і навіть OKB токен від OKEx.

«Токенізація» відноситься до процесу подання активу, не характерного для конкретного ланцюжку блоків, у згаданому ланцюжку блоків в якості токена. Такі активи, як фіатні валюти, дорогоцінні метали і навіть твори мистецтва, були токенізіовані в різних мережах блокчейнів. Те ж саме і з BTC.

Як правило, процес токенізації включає в себе свого роду зберігача, який зберігає нерідний актив і мінтить необхідну кількість токенів у відповідному ланцюжку блоків. Передбачається, що кожен токен, який представляє актив, повинен бути забезпечений принаймні тією ж вартістю зазначеного активу. Отже, користувачі можуть обміняти токенізований актив на реальний актив, який він представляє, спалюючи його. При співвідношенні підтримки як мінімум 1: 1 вартість кожного токену залишається як мінімум рівна поточній ринковій вартості реального активу.

Протоколи, що надають послуги токенізації BTC, зазвичай містять BTC або інше забезпечення за допомогою централізованого зберігача, віртуальної машини або смарт-контракту. Сам характер зберігача визначає процес мінту нових токенів, підтримуваних BTC. Різні рішення також представляють для користувачів власний набір ризиків, а також переваги і недоліки.

Після міну власники можуть використовувати свої токенізовані BTC для взаємодії з різними протоколами DeFi. Вони також можуть торгувати ними на вторинних ринках, надаючи додатковий спосіб отримати доступ до ціни BTC для тих, хто ще не володіє ним.

Навіщо токенізовувати Біткоін?

BTC, безумовно, є найпоширенішою цифровою валютою. Майже через 12 років після свого створення він лідирує в галузі майже за всіма параметрами. Його ринкова капіталізація в розмірі 240 мільярдів доларів становить понад 60% всього ринку криптовалют. Тим часом, хешрейт мережі, показник її загальної безпеки, як і раніше перевершує всі інші цифрові валюти разом узяті.

Історичний рекорд Біткоіну, його надійна модель безпеки і відносно велика ринкова капіталізація — все це робить BTC відносно стабільним засобом для багатьох інвесторів. Крім того, проста функціональність мережі знижує технічні ризики, з якими вона стикається. Ці фактори в поєднанні з його люто захищаємою межею пропозиції в 21 мільйон BTC роблять його найсильнішим кандидатом на роль засобу заощадження в індустрії криптовалют на сьогоднішній день. Свідченням цього є недавнє включення BTC в баланси публічних компаній, таких як MicroStrategy, Square і інших.

Однак у мережі є свої обмеження. Транзакції повільні в порівнянні з іншими мережами блокчейнів. Хоча 10-хвилинний час блоку Біткоіну і відносна відсутність технічної складності насправді підсилюють загальну безпеку мережі, ці фактори обмежують привабливість використання BTC для деяких видів додатків, таких як додатки DeFi, які залучають користувачів в інші мережі блокчейнів.

Для боротьби з цим деякі розробники мають намір запровадити в мережу Біткоінів функції смарт-контрактів. Однак більшість проектів, які залежать від смарт-контрактів, віддають перевагу іншим блокчейнам. Завдяки більш швидкому часу транзакцій, більш різноманітним варіантам програмування і найбільшій спільноті розробників, Ethereum став популярною мережею для тих, хто створює децентралізовані додатки. Таким чином, мережа може похвалитися самим великим і динамічним сектором DeFi. Тому не дивно, що Ethereum лідирує за кількістю підтримуваних токенізованих BTC.

Ілля Абугов, керівник OpenData в DappRadar, агрегаторі даних децентралізованих додатків, сказав OKEx Insights:

«Екосистема Ethereum DeFi дозволяє користувачам використовувати свій капітал, а для холдерів BTC не так багато варіантів, які можуть змагатися з доходами, доступними в DeFi».

Розробники проектів токенізованих BTC розглядають величезну ліквідність криптовалюти як можливість стимулювати розширення децентралізованого фінансування, не обов’язково вимагаючи свіжого капіталу для входу в криптовалютну індустрію. Без використання ліквідності BTC зростання сектору обмежене розміром ринкової капіталізації набагато менших мереж, на яких побудовані додатки DeFi.

Сьогодні, коли загальна вартість заблокована приблизно в 11,5 мільярдів доларів, децентралізовані фінанси як і раніше представляють собою крихітну частку від традиційної індустрії фінансових послуг, яка, за прогнозами, перевищить 26,5 трильйонів доларів до 2022 року. сектор більше легітимний для тих, хто займається фінансами, які ще не звертають уваги на індустрію криптовалют.

Кількість токенізованних BTC на Ethereum показує, що вже існує значний попит на забезпечення ліквідності BTC для інших блокчейнів. 2700 токенізованих монет в мережі шість місяців тому збільшилися до більш ніж 150 000.

Пояснюючи швидке зростання токенізіованого BTC власним розширенням DeFi, головний операційний директор Ren Project Майкл Берджесс сказав OKEx Insights:

«Це перший раз, коли люди можуть підтримувати доступ до BTC, одночасно отримуючи привабливу прибутковість з активу без дозволу. Ця комбінація атрибутів, поряд з безглуздям вирощування врожаю протягом літа, привела до спостережуваного нами зростання ».

Так само Керолін Рекхоу, керівник відділу розвитку бізнесу і стратегії Keep Network, вважає використання BTC в мережі Ethereum природним — особливо з урахуванням збільшення можливостей отримання пасивного доходу в DeFi:

«Біткоін завжди буде початковим« децентралізованим фінансуванням ». У той же час 2020 рік надав нові можливості для заробітку в Ethereum DeFi по мірі зростання цієї екосистеми. Має сенс, що власники BTC хочуть брати участь в такий спосіб, який відповідає їх цінностям і пріоритетам ».

Біткоін на Ethereum: найбільші проекти

Wrapped Bitcoin (WBTC)

RenBTC

sBTC

Keep Network’s tBTC

WBTC і renBTC — не єдині спроби застосувати ліквидність BTC у розширювальному секторі децентралізованих фінансів. У той час, як HBTC від Huobi та imBTC від Tokenlon покладаються на централізовані службові послуги — аналогічні WBTC — інші стрімми представляють BTC в Ethereum таким чином, щоб це більше відповідало духу більш широкої індустрії криптовалют.

Серед них — tBTC від Keep Network. Ця токенізація BTC використовує надмірно забезпечені, випадково вибрані вузли підписантів для зберігання BTC користувачів. Ці підписанти отримують частку комісійних, виплачуваних користувачами платформи, і зберігають свою частку за рахунок облігації ETH на суму 150% від BTC, що знаходиться на їх зберіганні. В даний час в обігу перебуває близько 1000 tBTC (~ 15 мільйонів доларів), що робить його однією з невеликих реалізацій токенізованих BTC.

Незважаючи на те, що на Ethereum представлена менша частка токенізованих BTC, ті, хто стоїть за tBTC, вважають, що в даний час він є реалізацією, найбільш ідеологічно узгодженою з Біткоіном. За словами Рекхоу:

« TBTC створений у відповідності до цінностей і пріоритетів власників Біткоінів. Це означає пріоритетність децентралізації та безпеки. tBTC повністю надійний, що означає, що жоден посередник не повинен підписуватися, щоб обміняти tBTC на BTC в будь-який час ».

Проблеми, пов’язані з різними реалізаціями токенізованих Біткоінів

Жодна зі спроб перенести Біткоін в Ethereum в даний час не позбавлена недоліків. Головний з них — принаймні, на даний момент — це вимога довіри центральної організації. В кінцевому підсумку зовнішній тиск на тих, хто здійснює централізований контроль над такими системами, може привести до цензури транзакцій і навіть арешту BTC на зберіганні.

У WBTC, HBTC і imBTC такий централізований контроль зроблений досить чітко. BTC, що знаходяться на зберіганні, зберігаються в гаманцях, контрольованих центральною організацією. Користувачі вірять, що цей центральний суб’єкт дійсно тримає одну монету на кожен токенізований BTC в обігу і що він не зникне раптово разом з вмістом свого гаманця-хранителя. Але що не так ясно, так це рівень централізованого управління, яким керують розробники рішень, які заявляють, що пропонують токенізацію BTC в більш мінімізованій формі.

І tBTC, і renBTC раніше піддавалися критиці через власні вимоги про децентралізацію. 26 серпня 2020 року фонд Wanchain опублікував пост на Medium, в якому виявив невідповідності між заявою renBTC і його фактичною реалізацією. Він заявив, що всі BTC на зберіганні RenVM залишилися на одній адресі BTC. Контроль над цим закритим ключем дозволить зловмиснику передати всі BTC, що зберігаються в проекті, на будь-яку адресу в мережі.

Ren Project відповів власним постом, аргументуючи це тим, що повна децентралізація з самого початку породжує свої власні проблеми. Помилки програмного забезпечення — особливо при роботі зі складним передовим програмним забезпеченням — є звичайним явищем. Таким чином, Ren Project слідує дорожній карті в напрямку того, що він описує як повну децентралізацію.

Повідомлення показало, що ті, хто стоїть за проектом, дійсно могли вступити в змову, щоб отримати доступ до цих коштів, що знаходяться на зберіганні RenVM. Однак вони стверджували, що є «сильні стимули не робити цього». До них відносяться «викидання років напруженої роботи і репутації», а також потенційних юридичних наслідків , чорний список викрадених активів, що обмежує ефективність такого виходу шахрайства. В кінцевому підсумку користувачі повинні бути впевнені, що змови не буде.

У більш ранньому випуску — на цей раз з tBTC — підкреслювались як проблеми централізації, так і те, як повна децентралізація з самого початку може представляти власні ризики. Всього через пару днів після запуску tBTC в травні 2020 роки команда Keep Network була змушена активувати функцію припинення депозиту, записану в код проекту. Запустивши так званий «червоний важіль», команда змогла запобігти втраті коштів користувачів, поки вирішувала проблеми з системою зв’язування підписуючих сторін. Без такого централізованого контролю виявлені вразливості могли б бути використані.

Як і проект Ren, Keep Network, як повідомляється, просувається до повної децентралізації для tBTC. У ньому описаний поетапний процес видалення центральних точок довіри. Це призначено для вирішення проблем, що виникають на стадії зародження, при збереженні контролю над деякими аспектами системи, щоб захистити учасників мережі від непередбачених вразливостей. Очевидно, однак, що все ще існує деяка вимога довіри користувачів до цих явно мінімізованих рішень.

Спроби замінити централізованих зберігачів при з’єднанні різних блокчейнів можуть краще відповідати децентралізованій природі самої криптовалюти, але їх відносна складність також відкриває нові потенційні вектори атак. Як і у випадку з багатьма протоколами криптовалют, недоліки в їх коді, якщо їх використовувати, можуть призвести до втрати коштів користувача. Це важливе міркування для всіх, хто розглядає можливість токенізації своїх власних Біткоінів.

У бесіді з OKEx Insights Абугов прокоментував компроміс між централізованими кастодіальними послугами і тими, хто намагається забезпечити токенізацію BTC з мінімальною довірою:

« Деякі можуть сказати, що ретейлери не розуміють технології, що лежать в основі їх централізованих фінансових продуктів — вони просто мають потребу в них для роботи. Це може бути правдою, але в разі централізованих продуктів є певна відповідальна сторона. Існують процедури того, що станеться, якщо щось піде не так. У DeFi цього набагато менше ».

Загальні ризики і недоліки токенізірованних BTC на Ethereum

Ризик смарт-контракту

З огляду на зростання BTC на Ethereum в цьому році, очевидно, що власники BTC дуже хочуть використовувати вартість своїх інвестицій в секторі,що швидко розвивається — DeFi Ethereum. Однак важливо враховувати властиві DeFi ризики, перш ніж намагатися взаємодіяти з децентралізованими фінансовими додатками.

Як раніше досліджувало OKEx Insights, можливість компонування додатків DeFi створює потенційно велику поверхню атаки для тих, хто хоче використовувати вразливості в коді. Протягом 2020 року розумні контракти не раз виснажувалися як опортуністами, так і зловмисникам. Звичайно, багато атак були націлені на повністю неаудовані проекти, які також можуть пропонувати можливості отримання пасивного доходу з використанням токенізованних BTC.

Звичайно, все більша кількість проектів DeFi зараз вибирають послуги аудиту смарт-контрактів. Проте, навіть перевірені проекти можуть становити ризики. Відкритий характер сектору, який не потребує дозволів і функціональна сумісність різних протоколів можуть створювати вразливості, які важко помітити до тих пір, поки системи не будуть запущені, і на кону буде реальний капітал. У такій новій і складній ніші, як DeFi, яка вимагає все більших грошових сум, важко повірити в те, що аудитори можуть відзвітувати за кожну можливу вразливість.

Берджесс розповів OKEx Insights про складний ризик, пов’язаний з токенізацією Біткоіну:

« Переносячи актив в Ethereum (за допомогою токенізації) і депонуючи його в додаток DeFi, ви збільшуєте ризик блокчейна Біткоіна, ризик блокчейна Ethereum, ризик токенізованої моделі і ризик додатку DeFi (смарт-контракту). Для токенізованних активів в DeFi, це неминуче і має бути доведено до відома користувачів, щоб вони могли приймати обґрунтовані рішення про те, яка модель і профіль ризику найкраще відповідають їхнім потребам ».

Так само проекти можуть змінити свій код після отримання позитивної оцінки аудиторської фірми. Такі зміни можуть призвести до появи нових векторів атак. Ті, хто взаємодіє з такими протоколами з токенізованнимі BTC (або будь-яким іншим цифровим активом, якщо на те пішло), можуть піддаватися ризику, незважаючи на попередні аудити проекту.

Абугов прокоментував ризики, пов’язані як з токенізованними Біткоін протоколами, так і з сектором DeFi в цілому:

« Я думаю, що є додатковий ризик. За останні кілька місяців ми бачили, що ряд проектів страждає від різних атак. Токени BTC створюють додатковий рівень, принаймні, технологічного ризику. Як було сказано раніше, на даний момент космос нагадує великий «бета-тест». Так що було б корисно, якби ті, хто використовує додатки, розуміли, що вони використовують ».

Ціни на газ направляють біткойн в інші мережі

Додатковий недолік взаємодії з Ethereum DeFi через токенізований BTC пов’язаний з масштабністю. В цьому році швидко зросла не тільки кількість BTC і TVL в додатках DeFi в мережі, але і комісія за транзакції.

Кожна взаємодія з додатками на основі Ethereum вимагає поновлення блокчейна. Оскільки DeFi стимулює попит на блоковий простір, ціни на газ зросли до рівня, при якому всі, крім найбагатших, обходяться навіть без використання цих нібито відкритих і доступних фінансових послуг.

Недоліки блокчейна Ethereum в його поточній реалізації спонукають прихильників інших платформ, сумісних зі смарт-контрактами, більш серйозно займатися розробкою DeFi. Мережа TRON, наприклад, намагалася позиціонувати себе як набагато більш дешеву платформу для децентралізованих фінансів. Такі зусилля, як Justswap DEX, pearl.finance, salmon.finance і інші, запозичують не тільки функціональність своїх аналогів на основі Ethereum, але і їх бренд. Інші конкуренти Ethereum, які бачать зростання розвитку DeFi, включають Polkadot, EOS і Cosmos.

Оскільки можливості для користувачів DeFi ростуть, не дивно, що токенізовані рішення BTC тепер забезпечують мости між блокчейном Біткоіном і мережами, відмінними від Ethereum. В кінці вересня BitGo оголосила, що працює з TRON над впровадженням WBTC в мережу. Тим часом, власне рішення TRON — це JUST BTC. Точно так же Interlay працює над першою реалізацією токенізірованного BTC Polkadot, PolkaBTC, яка, як очікується, буде запущена на початку 2021 року.

Чи варто токенізовувати свої BTC?

Якщо ваша головна турбота — безпека, відповідь на це питання може бути негативним. Всі існуючі методи токенізації BTC на Ethereum представляють собою додатковий ризик для безпеки. Берджесс акуратно резюмує це:

«Найбезпечніше місце для BTC і інших активів — в їх власному блокчейні. Не виняток. Всі токенізовані моделі (renBTC, WBTC, tBTC і т. д.) пов’язані з ризиком, і твердження про інше є нещирим. Користувачі повинні знати про це ».

Проте, власники BTC на загальну суму близько 2 мільярдів доларів пішли на такий ризик. Більшість з них вважають за краще модель централізованого зберігача WBTC замість більш складних систем, подібних до тих, до яких рухаються Ren Project і Keep Network.

Коментуючи, що вона очікує продовження попиту на такі централізовані рішення на інституціональному ринку, Рекхоу говорила з OKEx Insights про компроміси між централізованими проектами токенізації BTC і проектами токенізації з мінімальною довірою з точки зору ризику:

«Користувачі повинні розуміти і оцінювати для себе технології, які вони вибирають, і використовувати їх, якщо вони приймають на себе ризики. Між DeFi і криптопроектами і протоколами існує багато відмінностей. У централізованих проектах ризики полягають в необхідності довіряти третім особам. Партія навколо ризиків безпеки або перезакладання (ризиків Bitfinex), а з більш децентралізованими проектами ви дивитеся на технічні ризики / ризики смарт-контрактів ».

Той факт, що на WBTC з його провідним в галузі, застрахованим, але централізованим зберіганням і далі доводиться більше трьох чвертей всіх BTC на Ethereum, говорить про схильність ринку до ризику. Хоча користувачі щасливі взяти на себе ризик смарт-контрактів за потенційну винагороду з взаємодію з протоколами DeFi, від рішення використовувати одне з рішень з мінімальною довірою можна мало що виграти і багато втратити. Зрештою, ми говоримо про те, щоб довіряти новітнім, складним і погано протестованим системам найцінніший актив світу криптовалют.

Заява про обмеження відповідальності: цей матеріал не слід розглядати як основу для прийняття інвестиційних рішень або як рекомендацію брати участь в інвестиційних угодах. Торгівля цифровими активами пов’язана зі значним ризиком і може призвести до втрати інвестованого капіталу. Ви повинні переконатися, що ви повністю розумієте пов’язаний з цим ризик і приймаєте до уваги свій рівень досвіду, інвестиційні цілі і при необхідності звертаєтесь до незалежної фінансової консультації.

OKEx Insights представляє аналіз ринку, поглиблені функції та перевірені новини від криптопрофесіоналів.

--

--

Dmytro Sokoliuk
Dmytro Sokoliuk

No responses yet